Aktivity

 

FS Podšíp:

Folklórna skupina je rozdelená do troch zložiek:

  • tanečná
  • spevácka
  • hudobná

Tanečná zložka má dve skupiny – deti a starších a stretávajú sa raz do týždňa. Starší tanečníci majú 12 členov, mladší 9 členov, speváčky sú 3 a 2 hudobníci. Radi uvítajú každého nového člena, milovníka ľudových tancov, spevov a tradícií. Zúčastňujú sa vystúpení, tradícií (Fašiangy, Morena, Veľká noc, Máje, Stankovské guláše, Kraľovanský pltnícky deň, Folklórny deň Kubína, zvyky na Luciu...

 



 

 

 

 

 

 

FK Sokol Stankovany:

 

Začiatky tejto hry boli zložité. V obci nebolo vhodného miesta na hranie, o kopačkách a koženej lopte sa mohlo vtedy len snívať. Chlapci hrávali kde sa dalo, kde bola len trochu väčšia plocha.

Prví nadšenci začali hrávať futbal na mieste zvanom Močiare, vzdialenom cca 1 km na západ od obce. V súčasnosti sú „Močiare" štátnou prírodnou rezerváciou so vzácnou flórou a minerálnymi prameňmi. A to, že sa tu niekedy hral futbal, už nič nepripomína.

V roku 1941 sa dáva po nevyhnutných terénnych úpravách do užívania futbalové ihrisko priamo v obci na brehu Váhu, na ktorom sa hráva doposiaľ. Predtým tento pozemok slúžil ako obecný pasienok a neskoršie ako ovocný sad.

Samotné ihrisko bolo pomerne malé. Z jednej  strany Váh a z druhej strany obecná cesta  nedávali priestor na jeho rozšírenie. Neskôr sa ihrisko predĺžilo, ale aj tak bez väčších úprav sa na ňom hrávalo až do roku 1987, keď sa začala jeho rekonštrukcia, po ktorej prešlo do dnešnej podoby.

Jeho poloha pri Váhu niesla so sebou stále riziko zaplavenia, až kým sa nepostavilo vodné dielo Lipt.Mara.

Prakticky nebolo roka, kedy by ihrisko viac-menej nebolo pod vodou. Pamätné sú povodne najmä z rokov 1958 a 1960.

Spomenutá rekonštrukcia hracej plochy priniesla jej rozšírenie cca o 10 m smerom ku Váhu, dopestoval sa kvalitný trávnik, vybudovalo sa oplotenie okolo celého ihriska.

Vznikol tu športový stánok, ktorý zároveň pozitívne dotvára aj vzhľad obce. Bez väčších opráv slúži dodnes.

Futbalisti zo Stankovian sú účastníkom okresných súťaží od roku 1952 až po dnes. Klub zažil počas tohto obdobia svoje vrcholy aj pády. V rokoch 1958-1962 a 1966-1970 v súťažiach dokonca absentoval.

Medzi najväčšie úspechy možno spomenúť víťazstvo TJ Sokol Stankovany v sezóne 1954/1955 v súťaži, ktorá zlučovala najlepšie mužstvá vtedajších okresov Ružomberok, Liptovský Hrádok a Liptovský Mikuláš.

O ďalší veľký úspech sa postarali dorastenci v sezóne 1981/1982, keď sa stali víťazmi okresného majstrovstva a postúpili tak do krajskej súťaže.

Od sezóny 1993/1994 až do 2006/2007 bolo „A“ mužstvo stabilným účastníkom najvyššej okresnej súťaže.

Momentálne je mužstvo po radikálnej hráčskej obmene účastníkom najnižšej okresnej súťaže, keď vekový priemer kádra je niečo cez 20 rokov, s perspektívou jeho napredovania.  Mládežnícke mužstvo klub v súčasnosti nemá žiadne, hlavne z ekonomických dôvodov.

Klub nemá platených funkcionárov, činnosť klubu je zabezpečovaná z podstatnej časti z rozpočtu obce.

 

 

Turistika:

Cykloturistika a Lyžiarsko-turistický klub

Trasa č.1:

Stankovany - Kraľovany - Bystrička - Podšíp - Stankovany

Dĺžka trasy: 9km
Prevýšenie: 280m
Náročnosť: vysoká
Povrch: 1/2 asfalt, 1/2 poľná cesta

Trasa začína pri kostole, odtiaľ cez lavicu ponad Váh na hlavnú cestu, ktorou sa dostanete až do Kraľovian. Odbočíte do prava po hlavnej ceste ponad železnicu smerom na Dolný Kubín. Asi po 4km po pravej strane uvidíte lavicu, ktorou sa ponad rieku Orava dostanete do rekreačného zariadenia Bystrička. Odtiaľto už začína poľná cesta mierne udržiavaná. Priamo stúpaním prejdete až pod vrch Šíp (osada Podšíp). Cestou smerom nadol sa dostanete asi po 2km do oblasti Močiar a popri železnici do Stankovian.

Trasa č.2:

Stankovany - Kraľovany - Párnica - Komjatná - Švošov - Stankovany

Dĺžka trasy: 23km
Prevýšenie: 200m
Náročnosť: mierna
Povrch: asfalt + 1km poľná cesta
 
Začiatok trasy je pri kostole, odtiaľ sa prejde cez lavicu ponad Váh na hlavnú cestu, ktorou sa dostanete až do Kraľovian. Odbočíte do prava po hlavnej ceste ponad železnicu smerom na Dolný Kubín. V Párnici odbočíte opäť do prava a cez Žaškov sa dostanete až na sedlo vrchu Lopata, kde je krátky úsek poľnej cesty. Zídete až do Komjatnej a asfaltovou cestou až ku železnici pri futbalovom hrisku vo Švošove. Cestou doprava sa cez Švošov a Ľubochňu stále popri pravom brehu Váhu dostanete až do Stankovian.

Trasa č.3:


Stankovany - Ľubochňa - Ľubochnianska dolina - Stankovany

 

Dĺžka trasy: jednosmerne až 29km
Prevýšenie: 180m
Náročnosť: nízka
Povrch: asfalt + posledných pár km poľná cesta
 
Zo Stankovian sa dostanete do Ľubochne na most ponad Váh, prejdete cez hlavnú cestu a pôjdete stále rovno, až výjdete z dediny a dostanete sa do Ľubochnianskej doliny. Cesta je skoro do konca doliny asfaltová, udržiavaná s miernym pravidelným stúpaním. Táto cesta je aj spiatočnou cestou. Odporúčame ako rodinný výlet.